Energetyka w Polsce – notowania Lotosu, notowania Orlenu
Notowania Lotosu
Bieżące obroty grupy Lotos SA z siedzibą w Gdasku wynoszą 19 047 677 mln złotych. Największym akcjonariuszem pozostaje Skarb Pastwa z 53,18% akcji (dla porównania – Skarb Pastwa posiada 71% akcji w spółce PGNIG z obrotami na poziomie 30 428 517 mln). Zatrudnienie w Lotos SA stopniowo wzrasta: w 2015 roku pracowników było 1364-ech, w 2017 już 1445-ciu. Ostatnie 2 lata działalności przyniosły firmie zyski, szczególnie w III i IV kwartale, a notowania Lotosu potroiły się między 2017 i 2019 rokiem.
Notowania Orlenu
O 1,5 raza zwiększyła się wartość notowa Orlenu między sierpniem 2015 roku a grudniem 2018 roku. Obroty grupy paliwowej wynoszą 96 864 523 mln złotych (4 razy więcej niż Lotos), a Skarb Pastwa posiada 27,52% akcji spółki. W 2015 roku zatrudnienie w PKN Orlen utrzymywało się na poziomie 4651 osób – w 2017 roku w firmie zatrudnionych było już 4980 pracowników; należy jednak pamiętać, iż liczby te są zależne od zysków, jakie PKN Orlen osiągnął w danym roku.
Energetyka w Polsce: notowania Lotosu a decyzja Orlenu
W 2018 roku Orlen podpisał list intencyjny odnośnie do wykupienia pastwowych akcji Lotosu. Skarb Pastwa reprezentował wtedy minister Krzysztof Tchórzewski, obecnie pieczę nad koncernami sprawuje Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Stanowisko UOKiK w tej sprawie jest niejasne; Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, iż oceny poczyna PKN Orlen powinna się podjąć Komisja Europejska. W europejskim prawodawstwie rozwój monopoli branżowych jest zakazany – ich powstawanie wiązałoby się bowiem z niebezpieczestwem dla rynku opartego na konkurencyjności. Z tego powodu fuzje i wchłonięcia firm muszą być kontrolowane, dlatego organ UE i PKN Orlen od paru miesięcy dyskutują o charakterze przejęcia Lotosu. Jeżeli do procederu dojdzie, Orlen przejmie drugą rafinerię ropy naftowej w Polsce. To spowoduje dominację firmy w narodowej branży wydobywczej i paliwowej: ceny paliwa Orlen mogą znacząco skoczyć w górę.
Energetyka w Polsce a za granicą
W Polsce toczą się dyskusje o przejęciu spółki przez spółkę, notowaniach Lotosu i notowaniach Orlenu, paliwie Orlenu… tymczasem za granicą wrze w spółkach gazowych. W 2018 roku Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zobowiązał rosyjski Gazprom do zapłaty ukraiskiemu Naftohazowi ok. 2,6 mld dolarów za niedotrzymanie umowy handlowej. Gazprom złożył apelację, a Naftohaz postarał się o zajęcie majątku Gazpromu przez komorników paru pastw europejskich. Wysoki Sąd Anglii i Walii zamroził 145 mln dolarów dywidend z gazociągu Nord Stream dla Gazpromu i zobligował firmę do wpłacenia 200 mln dolarów na konto sądu lub banku powierniczego w Londynie jako gwarancję wykonania decyzji sądu.
Jak widać, cena paliwa Orlenu traci znaczenie przy kwotach wypłacanych przez koncerny w trakcie międzynarodowych sporów. Na szczęście dział energetyki w Polsce jest w miarę stabilny – chociażby ze względu na stopniowe odchodzenie od współpracy z Rosją.