Edukacja

Stu­dia magi­sterskie a licen­cjac­kie - poznaj różnice

Przed wybo­rem kie­runku stu­diów warto zapo­znać się z ofertą inte­re­su­ją­cej nas uczelni. Stu­dia podzie­lone na dwa stop­nie dają nam więk­sze moż­li­wo­ści w póź­niej­szym wybo­rze stu­diów magi­ster­skich. Osoby myślące o karie­rze nauko­wej na uczelni muszą mieć tytuł magi­stra. Czy warto sko­czyć stu­dia magi­ster­skie po licen­cja­cie?

Stu­dia wyż­sze w Pol­sce

Studia wyższe są podzie­lone dwu­stop­niowo na pod­sta­wie dekla­ra­cji Bolo­skiej z dnia 19 czerwca 1999 r.

Mamy więc podział na:
1. Stu­dia pierw­szego stop­nia:

  • stu­dia inży­nier­skie;
  • stu­dia licen­cjac­kie.

2. Stu­dia dru­giego stop­nia, czyli stu­dia magi­ster­skie.
3. Jed­no­lite stu­dia magi­ster­skie, czyli wybrane kie­runki mają połą­czony I i II sto­pie.

Uzy­ska­nie tytułu licen­cjata

Licencjat to pierw­szy sto­pie na dro­dze kariery nauko­wej.

Do jego uzy­ska­nia potrzeba 3 lat nauki, czyli 6 seme­strów. Ko­czy się napi­sa­niem pracy licen­cjac­kiej oraz jej obroną. Sta­nowi on potwier­dze­nie zdo­by­cia wie­dzy oraz prak­tycz­nych umie­jęt­no­ści w wybra­nym zawo­dzie. Po jego uzy­ska­niu mamy dwie moż­li­wo­ści. Pierw­sza to zacząć pracę w zawo­dzie, do któ­rego zosta­li­śmy przy­go­to­wani. Drugą opcją jest kon­ty­nu­acja stu­diów na wybra­nym kie­runku w celu uzy­ska­nia tytułu magi­stra.

Kon­ty­nu­acja nauki na stu­diach magi­ster­skich

Studia magisterskie to stu­dia uzu­peł­nia­jące, które ko­czą się napi­sa­niem pracy magi­ster­skiej oraz jej obroną. Wybie­ra­jąc się na stu­dia magi­ster­skie, stu­denci czę­sto wybie­rają inny kie­ru­nek niż na stu­diach licen­cjac­kich. Dyplom uko­cze­nia stu­diów magi­ster­skich jest ważny dla pra­co­daw­ców oraz daje moż­li­wość dal­szej kariery nauko­wej na wybra­nej uczelni. Duża część pra­co­daw­ców uważa, że studia licencjackie to za mało i ocze­kują od kan­dy­da­tów więk­szej wie­dzy na star­cie zawo­do­wym. Niek­tóre kie­runki to stu­dia jed­no­lite, czyli bez podziału. Po ich uko­cze­niu zdo­by­wamy tytuł magi­stra z pomi­nię­ciem etapu pośred­niego, jakim jest licen­cjat.

Róż­nice mię­dzy licen­cjatem a magi­strem

Uko­cze­nie obu tych try­bów nauki daje nam tytuł zawo­dowy. Nauka na stu­diach licen­cjac­kich jest krót­sza, czyli daje nam mniej­szą wie­dzę, ale przy­spie­sza start zawo­dowy. Nauka na stu­diach magi­ster­skich roz­sze­rza wie­dzę zdo­bytą na licen­cja­cie oraz roz­wija umie­jęt­no­ści mięk­kie. Po uko­cze­niu magi­sterki zde­cy­do­wa­nie posze­rzają się per­spek­tywy zdo­by­cia lepiej płat­nej pracy. Uzy­sku­jemy także moż­li­wość kon­ty­nu­acji nauki na stu­diach dok­to­ranc­kich. Wybór toku nauki zależy do stu­denta. Warto jed­nak uko­czyć stu­dia magi­ster­skie.