Biznes

Wielka piątka amerykaskiego rynku zbrojeniowego

Amerykaski rynek zbrojeniowy jest największy na świecie. Dominuje w nim 5 największych firm, które kontrolują większość przemysłu. Powstały one na przestrzeni lat w skutek przejęć lub fuzji. Rynek chociaż bardzo duży jest wysoce zdominowany przez wielkie koncerny, przez co trudno jest na niego wejść nowym firmom.

Historia

Tragedia jaką niezaprzeczalnie była II Wojna światowa stała się okazją dla nowych firm zbrojeniowych w USA. Podczas gdy Europa leczyła rany po bombardowaniach, w 1942 cała gospodarka Stanów zjednoczonych została przestawiona na produkcje zbrojeniową. Następnie spowodowany zimną wojną wyścig zbroje również sprzyjał rozwojowi tej gałęzi gospodarki. Początkowo rynek zbrojeniowy był rozdrobniony. 100 największych firm odpowiadało za dostawy 67% produktów dla wojska, a 25 największych koncernów odpowiadało za 4% wszystkich dostaw. W kolejnych latach największe koncerny dostarczały już 55% wszystkich produktów dla wojska. Jednocześnie rozwijał się eksport, który w 1976 wynosił 20%.

Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego oraz zakoczeniem okresu zimnej wojny, Stany Zjednoczone zmniejszyły wydatki przeznaczone na przemysł zbrojeniowy. Małe firmy nie były w stanie przetrwać, gdyż ich glównym zleceniodawcą był właśnie rząd USA. W 1993 została zorganizowana kolacja dla prezesów 15 największych spółek zbrojeniowych. W środowisku nazywana "ostatnią wieczerzą" kolacja miala za zadanie przekazanie koncernom zmniejszenie zamówie ze strony Pentagonu.

W wyniku zaistniałych sytuacji średnie i małe przedsiębiorstwa przestały istnieć, a te, które chciały przetrwać musiały dokonać fuzji. Spowodowało to powstanie obecnego do dzisiejszych czasów oligopolu na rynku zbrojeniowym.

Wielka piatka

W wyniku fuzji oraz przejęć doszło do powstania 5 największych spółek. Dzielą się one między sobą sektorami zbrojeniowymi.

  1. Lockhead Martin, powstał z połączenia Lockhead Corporation oraz Martin Mariettea. Jest to największy gracz na rynku, którego dochody plasują się na wysokości 40 mld dolarów rocznie. Ich sztandarowymi produktami są myśliwce F-22 oraz F-35
  2. Boeing, drugi największy producent, znany głównie z produkcji komercyjnych samolotów. Jego roczny dochód wynosi 13,6 mld dolarów.
  3. General Dynamics, produkujący okręty desantowe. Dochód roczny w wysokości 13,6 mld dolarów.
  4. Raytheon, dochód: 13,1 mld dolarów.
  5. Northrop Grumman, odpowiadający za okręty nawodne oraz lotniskowce. Dochód: 10,6 mld dolarów.

Chociaż wciąż na rynku dominują właśnie te koncerny, powoli dochodzi do przejęcia największych udziałów w zamówieniach rządu Stanów Zjednoczonych. Obecnie za 45% zamówie Pentagonu odpowiadają producenci niekomercyjni tacy jak Apple czy Dell.