Wszechobecny zwłaszcza zimą smog dokucza już nie tylko ekologom. Skutki za wysokiej emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla są widoczne dla przeciętnego człowieka. Zwiększone stężenie trujących gazów w powietrzu powoduje uszczerbek na zdrowiu. MIerniki zanieczyszczeń powietrza alarmują oraz zalecają nie wychodzenie na zewnątrz. Regulacje prawne potępiają nadmierną emisję gazów, lecz to w świadomości ludzi należy dokonać największych zmian.
Historia
Pierwszy wysoki wzrost oddziaływania człowieka na otaczające go środowisko datujemy na okres pierwszej rewolucji przemysłowej. Następnie w XX w. wynalezienie bomby jądrowej oraz rozwój przemysłu chemicznego i transportowego jeszcze bardziej zwiększył ilośc produkowanych gazów. Obecnie, chociaż świadomość ludzi się zwiększa wciąż obserwujemy niemalejący poziom emisji dwutlenku węgla.
Efekt cieplarniany
Zwiększona średnia temperatura powietrza na planecie to także wina emitowanych przez przemysł gazów. Pyły oraz gazy zatrzymują pewną część emitowanego przez powierzchnię Ziemi promieniowania. Powoduję to zwiększenie temperatury przy powierzchni. Najpoważniejszym gazem odpowiedzialnym za efekt cieplarniany jest dwutlenek węgla.
Środowisko
Ciągle rosnący przemysł gospodarczy stanowi poważne zagrożenie dla życia organicznego. Ekploatacja naturalnych złóż surowców powoduje zmniejszenie ilości drzew odpowiadających za filtrowanie powietrza na planecie. Produkty uboczne są wyrzucane na wysypiska lub prosto do rzek co zanieczyszcza ekosystem. Na obszarach górniczych dochodzi do zawaleń terenów, pękania ścian budynków oraz jezdni. Górnictwo prowadzone metodą odkrywkową powoduje także powstawanie wielkich zagłębień terenu, tworzenia lejów depresyjnych, a także obniżenia wód gruntowych. Przyśpieszona jest także erozja skał. Coraz to więcej pól przekształca się w nieużytki.
Regulacje prawne
W przemyśle gospodarczym istnieje kilka przepisów, które obowiązują producentów:
- Stosowanie urządzeń filtrujących gazy i pyły przemysłowe,
- Oszczędna gospodarka wodna,
- Utylizacja surowców wtórnych,
- Zasada oszczędności surowców,
- Wprowadzanie bezodpadowych technologii.
Racjonalna emisja gazów oraz stawianie na przemysł alternatywny pozwolą dłuzej cieszyć się świeżym powietrzem, a także zapobiegną katastrofom pogodowym spowodowanym efektem cieplarnianym.