Kod kreskowy czyli kombinacja jasnych i ciemnych kresek na etykiecie produktu zawiera wiele informacji, takich jak kraj powstania towaru, numer wytwórcy lub dystrybutora, opis asortymentu. Dzięki takim informacjom możliwa jest identyfikacja produktu oraz skanowanie go przy kasie w momencie sprzedaży. Aby jednak taki kod mógł zostać wydrukowany niezbędne jest specjalne urządzenie, służące do drukowania kodów kreskowych. Drukarka do kodów w formie kreskowej to urządzenie niezbędne w każdym zakładzie, zajmującym się produkcją lub sprzedażą towarów. Co to za urządzenie i jak działa? Podpowiadamy w poniższym poradniku!
Czym jest drukarka do kodów kreskowych?
Tego rodzaju urządzenie służy do wydruków kodów paskowych na dowolnym podłożu. Dzięki jego wykorzystaniu można szybko i czytelnie oznaczyć każdy rodzaj towaru, co jest ogromnym ułatwieniem do dalszego obrotu produktem począwszy od produkcji i magazynowania, aż po sprzedaż. Informacja zakodowana na kodzie paskowym jest możliwa do odczytania dzięki wykorzystaniu czytnika kodów kreskowych. Drukarka kodów paskowych to bardzo przydatne urządzenie, które pozwala oznaczyć towary, przeznaczone do dystrybucji w szybki, prosty i estetyczny wizualnie sposób.
Jakie ma zalety?
Drukarka kodów kreskowych to uniwersalne urządzenie o wielu zaletach. Posiada bardzo wszechstronne zastosowanie, ponieważ wykorzystuje się je w bardzo wielu gałęziach przemysłu i produkcji. To urządzenie o nowoczesnej i ergonomicznej konstrukcji, które pozwala w szybkim czasie wydrukować duże ilości etykiet z kodami kreskowymi, dzięki czemu można sprawnie przeznaczyć produkty do dalszego obrotu. Drukarka kodów paskowych może drukować na różnego rodzaju podłożach w technologii termicznej lub termotransferowej. Niskie koszty użytkowania i prosta obsługa to następne zalety, które wpływają na wydajność i rentowność przedsiębiorstwa. Z tego względu drukarki paskowe często wykorzystuje się w celach przemysłowych.
Jak działają drukarki kodów paskowych?
Drukarki paskowe mogą pracować w dwóch trybach działania. Technologia termiczna polega na uzyskaniu obrazu na etykietach termicznych poprzez podgrzanie etykiety, pokrytej warstwą termo-czułą, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury barwa się zmienia i ciemnieje. Ten tryb działania ma ograniczoną trwałość nadruku dlatego etykiety nie powinny być wystawianie na działanie wysokiej temperatury i promieniowanie UV.
Z kolei technologia termotransferowa polega na uzyskaniu obrazu poprzez podgrzewanie pigmentu, zawartego na taśmie termotransferowej. Taśma przesuwa się wraz z rolką na której znajdują się etykiety, gdzie rozgrzana głowica drukarki przenosi substancję barwiącą z taśmy na powierzchnię materiału. Ten tryb działania cechuje wysoka trwałość.