Biznes

Co to przemysł 4.0?

Przemysł 4.0 jest tematem zbierającym coraz większą popularność. Odnosi się do szeregu technologii mających za zadanie znacznie przyśpieszyć produkcje. Wysoka efektywność, niskie koszty produkcji, a także łatwość zmiany profilu produkcji to główne cechy przemysłu 4.0.

Technologie zmieniające przemysł

Pierwsza zmiana technologiczna w przemyśle miała miejsce w XVIII w. i trwała do drugiej połowy XIX w. Najważniejszymi osiągnięciami tego okresu było wynalezienie krosna mechanicznego, budowa silnika parowe, zastąpienie węgla drzewnego koksem oraz rozwój hutnictwa. Wynalezienie krosna mechanicznego zwiększyło efektywność przemysłu włókienniczego 40-krotnie.

Druga rewolucja przemysłowa to okres między kocem XIX, a XX wieku. Na przełom technologiczny w tym okresie miał wpływ silnik spalinowy oraz powszechne stosowanie elektryczności do oświetlania hal przemysłowych. W fabrykach Forda powstała pierwsza linia produkcyjna.

Trzecia rewolucja przemysłowa określana rewolucją naukowo-techniczną przypadła na okres po II Wojnie światowej. Charakteryzuje się ona wykorzystaniem zaawansowanej technologii, wprowadzeniu komputerów do usprawnienia produkcji oraz ulokowania ośrodków przemysłowych w okręgach technologicznych.

Wszytskie rewolucje poprzez wprowadzenie nowych technologii odciążały człowieka w pracy.

Przemysł 4.0

Głównym powodem do zmian technologicznych staje się zmiana charakterystyki konsumenta. Klienci nastawieni są na coraz większa personalizacje swoich produktów. Ważnym aspektem będzie zatem tworzenie maszyn zdolnych do wytwarzania na jednej linii produkcyjnej róznego rodzaju produktów. Do powszechnego użytku zostaną także wprowadzone drukarki 3D, które w łatwy sposób umozliwią produkcje spersonalizowanych rzeczy. Linie produkcyjne staną się bezobsługowe dzięki Internetowi Rzeczy, który umożliwi komunikacje maszyn między sobą. Dzięki temu rozwiązaniu powstana także inteligentne fabryki, w których maszyny będą samodzielnie podejmować decyzje i dostosowywać tempo i rodzaj produkowanych elementów do potrzeb człowieka.

Koncepcja Przemysłu 4.0 jest już wprowadzana w życie. Niemiecka fabryka Bosch Rexroth jest w stanie wyprodukować 200 różnych wariantów zaworów hydraulicznych na jednej linii produkcyjnej bez konieczności zmieniania ustawieć maszyn. Produkcja tego rodzaju jest możliwa dzięki zastosowaniu specjalnych czujników, które rozpoznają jaki powinien być kolejny krok montażu.