Energetyka

Jak powstaje prąd?

Ilość elektrycznych urządze w domach coraz bardziej się zwiększa. Pralka, lodówka, suszarka czy komputer nie funkcjonowałyby bez tak podstawowej energii, jaką jest prąd. Skąd bierze się on w domach? Co wpływa na produkcję prądu? Z czego się go wytwarza?

Co to jest prąd?

Prąd jest uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych. Prąd w gniazdkach jest zmienny oraz posiada napięcie w wysokości 230 V, oraz częstotliwość rzędu 50 Hz. Taka wysokość napięcia jest kompromisem pomiędzy ilością dostarczanej energii a bezpieczestwem. Dla porównania prąd w gniazdkach w Stanach Zjednoczonych ma napięcie 120 V.

Produkcja prądu

Głównymi producentami energii elektrycznej dostarczanej do domów w Polsce są elektrownie węglowe. Aby wytworzyć prąd należy dostarczyć do elektrowni węgiel. Proces wytwarzania prądu polega na podgrzaniu wody do 600° C, która następnie napędza turbinę elektryczną poprzez wyrzut w jej kierunku pary wodnej o dużym ciśnieniu. W efekcie tego powstaje prąd. Cały proces powtarzany jest codziennie przez całą dobę w celu zapewnienia nieprzerwanej dostawy prądu każdemu użytkownikowi.

Ĺšródła odnawialne

Produkcja prądu pochodzącego ze źródeł odnawialnych jest tasza. Najważniejszym jej atutem jest fakt, że korzystamy z odnawialnych źródeł takich jak wiatr, woda czy słoce. Wszystkie te produkty nigdy się nie skoczą oraz każdy ma do nich powszechny dostęp. Działanie elektrowni wodnych polega na wpompowaniu pod dużym ciśnieniem wody w turbiny. Uzyskuje się to poprzez umiejscowienie elektrowni w pobliżu dużych rzek lub przy zaporach. Elektrownie wiatrowe uzyskują prąd dzięki poruszającym się masom powietrza. Wiatr wprawia w ruch łopaty, które napędzają turbinę. Nowoczesne wiatraki samodzielnie dostosowują ułożenie śmigła do kierunku działania wiatru. Największym minusem elektrowni źródeł odnawialnych jest ich lokalizacja, gdyż można je budować tylko w miejscach, w których dostęp do takie źródła występują w dużej ilości.