Ciepłomierz czyli inaczej licznik ciepła jest urządzeniem znajdującym się w każdym domu. Jest to urządzenie mierzące ilość przepływającej energii cieplnej. Wskazania z ciepłomierza są podstawą do rozliczania z dostawcą energii. Ciepłomierz poprzez wskazywanie dokładnych danych pomaga zaoszczędzić na kosztach energii.
Z czego składa się ciepłomierz?
Ciepłomierz składa się z 3 podstawowych części. Czujnik temperatury montowany w rurze sprawdza temepreraturę wody wpływającej do obiegu oraz z jej wypływającej. Przetwornik przepływu dostarcza wynik pomiaru strumienia masy. Dane z tych części dostarczane są do przetwornika, który przelicza ilość ciepła i pokazuje je na wyświetlaczu w postacią ciągu liczb z jednostką kWh lub GJ.
Gdzie montować?
W domach jednorodzinnych najczęściej możemy je znaleźć w zewnętrznych skrzynkach lub w piwnicach. Wskazania z czytnika przychodzi zbierać osoba wyznaczona przez dostawcę energii. W blokach mieszkanlnych ciepłomierze znajdziemy w skrzynkach na klatce schodowej. Ich umiejscowienie powinno umożliwić każdemu odczytanie ich stanu.
Po co montować?
Dostawca energii chce zarobić, klienci chcą zaoszczędzić. Dokładne wskazania ciepłomierza umożliwiają właścicielowi mieszkania sprawdzić ile energii jest zużywane podczas korzystania z grzejników.
Domy jednorodzinne
Inwestorzy oddający do użytku całe osiedla oszczędzają na montowniu ciepłomierzy obniżając tym samym swoje koszty inwestycyjne. Niestety pomiary gazdu oraz prądu nierzadko nie wystarczają do prawidłowego rozliczenia się z dostawcą energii. W przypadku budowania domu od podstaw nie możemy zapominać o tak niezbędnym elemencie.